25. Hafta

Bugün 24+3 günlük olduk.Can'ımız hızla büyüyor.Ona kavuşacağımız anı heyecan ve mutlulukla bekliyoruz şimdiden.

25.gebelik haftasında artık bebeğin saçları tamamen çıkmış oluyormuş.Burun delikleri açılmış , elini ağzına yakın bir yere götürdüğünde hemen parmaklarını emiyormuş.Gözleri de bugünlerde ilk kez açılacakmış.Telefonuma indirdiğim Pregnancy ve Hamilelik Günlüğü uygulamasından her gün bu bilgileri takip ediyorum.Doğuma da 109 gün kalmış :) İki basamaklı günlere gelmek için sabırsızlanıyorum :)

Zeynep Kamil ' deki Gebe Eğitim Kursu'na devam ediyorum.Eğitim 6 hafta sürüyor,ücretsiz.Ebeler çok bilgili , kursun da çok faydası oluyor.Eğitimin sonunda kursu başarıyla tamamladığınıza dair sertifika ve bileklik veriyorlar.Bu şekilde " Eğitimli Gebe " olmuş oluyorsunuz.
Eğitim içeriği ise şu şekilde ,Geçen hafta eşimle birlikte gittik.Doğumun fizyolojisi konulu ders vardı.Babaların da eğitimde bulunması çok faydalı oluyor anne için , en önemlisi destek olmuş oluyorlar ve hamilelik dönemindeki bir kadın için bu büyük mutluluk verici bir deneyim olmuş oluyor.

Daha öncede paylaştığım gibi normal ve doğal bir doğum arzuluyorum.Bu eğitimde doğumda kullanılabilecek nefes egzersizleri de öğretiliyor , en faydalı kısımlarından birisi bence.Tabii ki benim gibi ilk doğumu olacak olanlar da sürecin nasıl işleyeceğini önceden öğrenmiş oluyor .

Bu kursu tamamladığınızda , doğum zamanı geldiğinde Zeynep Kamil'de doğum yapmak isterseniz "keyifli doğum odası " nı , oda da boşsa yani başka bir Eğitimli gebe o an Odayı kullanmıyorsa , kullanabiliyorsunuz.Doğum dalgalarınızı odanızda karşılayabiliyorsunuz.Eşiniz de yanınızda size
destek olabiliyor bu süreçte...Özellerden farkı kalmıyor bu durumda.Oda da banyo , televizyon ,
evden getireceğiniz müziğinizi dinlemeniz için DVD çalar , pilates topu gibi anne adayının kendini rahat ve huzurlu hissetmesi için tüm detaylar düşünülmüş.Umarım doğum zamanı geldiğinde oda boş olur.Ben de rahat bir şekilde doğumumu orada yapabilirim.Sayıca artmasını diliyorum bu odaların .

Bu aralar doğumun nerede olabileceğini araştırıyorum sürekli , daha zamanımız var ancak kafanızda yeri belirlemek de önemli.Zeynep Kamil'i ilk sıralarda düşünüyorum , çünkü kendini bu konuda kanıtlamış bir hastane ve yenidoğan bakım üniteleri çok iyi ki bu benim için çok önemli bir özellik.
Özel hastaneleri de araştırıyorum , mahremiyet , eşin yanında olması , daha sakin bir ortam ancak özel hastanelerde sağlanabiliyor. Keşke devlette de bu imkanlar olsaydı ; ama ne yazık ki şimdilik
yok...Özel hastane seçerken de çok dikkatli karar vermek gerek çünkü normal doğum yapabilecek gebelerin çoğu sezaryene alınabiliyor . Benim de aklımı en çok kurcalayan konu bu açıkçası , hastane ortamına bu şekilde güven konusunda büyük önyargım var. Doğum sırasında , zorunlu sezaryen denildiğinde koşulsuz güvenebileceğiniz , aklınızda hiçbir soru işaretinin kalmayacağı bir doktorunuzun olması çok önemli.Benim için bu koşul 25.haftamda olmama rağmen henüz sağlanabilmiş değil.Devlet hastanesinde doğumu düşünmemin nedenlerinden birisi de bu.Hiç yorum yok

Son Yorumlar