Bebek Bakımı

Kursun 5.haftasında bebek bakımı konulu dersimiz vardı.
Haftaya son dersimiz olacak ve ne yazık ki bitecek , oysa ben oldukça keyif alıyordum bu eğitimden ; sürekli olsun , ben de sürekli dinleyip yeni bilgiler öğreneyim :)
Bundan sonrası artık merakımıza ve araştırmacı ruhumuza kalıyor.

Boş zamanlarımı verimli bir şekilde değerlendirmeye çalışıyorum ; çünkü en fazla 89 gün sonra oldukça yoğun günlere geçiş yapacağım. İtiraf ediyorum , bu deneyimler içerisinde en çok doğumu merak ediyorum. Doğal doğum tercih ettiğim için aklımda bir takım resimler mevcut , hayaller ve gerçekler ne ölçülerde örtüşecek merakla bekliyorum. Sonuç ne şekilde olursa olsun , ömür boyu unutulmaz bir deneyim olacağını biliyorum.

Lafı daha fazla uzatmadan bu hafta öğrendiğim ve sizlerle paylaşmak istediğim bilgiler :
Şanslıydık ki bu hafta dersimize Doula Yansı Hanım 'da katıldı , derse dinamik bir hava kattı. Doula , doğum destekçisi demek . Genelde doulalar yoga konusunda da eğitimli oluyorlar . Kendisi aynı zamanda yoga eğitmeniymiş .  ( Doğumda ücretsiz doula hizmeti almak isterseniz , stajyer doula ile çalışmanız gerekiyor ; tabii bulabilirseniz :) Keşke devlet ücretsiz karşılasa tüm bu imkanları , ne güzel olurdu değil mi :) Bu camianın bir parçası olmanız durumunda da oldukça şanslısınız ; çünkü doulalar, yoga eğitmenleri, ebeler çoğunlukla birbirlerini tanıyorlar ve birbirleriyle arkadaşlar.)  Ücretler ne kadardır hiç bilmiyorum ; ama merak da ediyorum . Gönül ister ki her hamile ücret ödemeden doğum destekçisi ile çalışabilsin , ücretsiz bu imkana sahip olabilsin.Ne yazık ki cüzdanın ağırlığı ile paralel bir durum şimdilik...

Konudan uzaklaştım :) Yansı Hanım bize doğumdaki ağrılarla baş etme konulu bir etkinlik yaptırdı. Farkındalık açısından oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim. Etkinliğin bir kısmını kaydetmiştim . ( Bu gidişle ileride ben de amatör olarak yoga ve meditasyon ile ilgilenmeye başlayacağım , oldukça rahatlatıcı ve huzur verici . )

Doğum sonrası yeni doğana uygulanan rutin kontroller :  

Eğer bu konularda daha farklı bir uygulama istiyorsanız doğum planınıza yazmanız ve doktorunuzla üzerinden geçmeniz gerekiyor. İleride doğum planı örneği de paylaşacağım.

 • K vitamini aşısı , tüm yeni doğanlara uygulanıyor. Kan pıhtılaşması ile ilgili sorun yaşanmaması için yapılan ve bacaktan uygulanan bir aşı. Ben bebeğim doğar doğmaz aşı ile tanışsın istemiyorum derseniz , aynı vitaminin aşı şeklinde değil de ağızdan damla şeklinde verilebilenini tercih edebilir ve vitaminin bu şekilde uygulanmasını isteyebilirsiniz.Önceden temin edip hazır bulundurmanız gerekiyor. 2 mg lık dozlar halinde uygulanıyor. İlki doğumdan hemen sonra , 2.si 1 hafta sonra , 3.sü de 2 hafta sonra uygulanıyor.

 • Yine rutin uygulamalardan biri olan Hepatit B aşısı var. Bebeğe aşı yapılmasını istemiyorsanız , önceden dilekçe vermeniz gerekiyor.

 • Bebek anne sütünü aldıktan ilk 24 saat sonra topuk kanı alınarak tiroid taraması yapılıyor. Hastaneden çıkış yaparken de aldırabilirsiniz bu kanı. 1 hafta ya da 10 gün sonra yeniden tekrarlanması gerekiyor. Önlem amaçlı yapılıyor , tedavisi olan bir hastalık başından önlenmiş oluyor.

Bilmemiz gereken diğer bilgiler ise şunlar :
 • 2 kg altı ya da 4 kg üstü doğan bebeklerde kan şekerine bakılıyor.

 • İlk 1 ay içerisinde kalça ultrasonu yapılıyor.


 • Bebekleri tutarken mutlaka bacak aralarının açık kalmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aldığımız giysilerin bacak arasını sıkıştırmaması gerekiyor. Bu neden önemli , kalça çıkığı yaşanmasın diye. Kundak yapılacaksa da bacak arasındaki mesafeye çok dikkat etmek gerekiyor.

 • Bebeklerde bıngıldak 9. - 18. aylar arası kapanıyor. Bıngıldakta nabız atışı gibi seğirmeler olursa bunun normal olduğunu söylediler.

 • İlk 3-4 ay boyunca bebekler şaşı bakabilirler , bu göz kaslarının geliştiğini gösteriyor ;ancak bu durum 4.aydan sonra da devam ediyorsa doktora görünmek gerekiyor.

 • Bebeklerde burunlarının üzerindeki beyaz noktalara dokunmuyoruz , kendiliğinden geçiyor.

 • Bazen bebeklerin memelerinden sıvı gelebiliyormuş. Bu durum anneden aldığı hormonlardan kaynaklanıyor ve tamamen normal , doktora götürmemize gerek yok :)

 • Hastanelerde bebeklerimizi yıkatmıyoruz. Kendimiz eve geldiğimizde yıkayabiliriz.


Doula ve Ebe Özlem Hanım bizlere bebek banyosu ile ilgili önemli detayları gösterirken (Fotoğraflarını da izinsiz paylaşıyorum , umarım kızmaz bana :) )
Verdiği bilgiler için kendisine çok teşekkür ediyorum.


 • Bebek kordonu 1 hafta - 10 gün içerisinde düşüyor. Eğer kordonun olduğu kısımda kanama , sıvı gelmesi , kızarıklık durumlarından herhangi birisi varsa vakit kaybetmeden doktora götürüyoruz. Göbek kordonuna herhangi bir krem , batikon vb. sürmüyoruz . Bezi bağlarken kordon düşene kadar , alttan bağlıyoruz , sonra istediğimiz şekilde bağlayabiliriz.

 • Bebeklerde normal vücut ısısı 36.7 - 37.5 derece arasında değişiyor. Ateşi olduğunda bebeği bir iki kat soyabiliriz , ılık banyo aldırabiliriz. Alına sirkeli su uygulaması yapmıyoruz. Geçmezse doktorumuzu arıyoruz.

Bu arada bebeğin banyosu sırasında bebek filesine gerek olmadığını , bebeğin üşüyebileceğini , bebeğin yavaş yavaş vücudunun suyla temasının önemli olduğu söylendi.

Yan yatış yastığına gerek olmadığı , sırt üstü ve baş yana gelecek şekilde yatırmanın en sağlıklı pozisyon olduğu söylendi. Ben ikisinden de aldım ; gerek görürsem kullanacağım.

Son olarak bebeklerin ciltleri çok hassas olduğundan çok nazikçe dokunmak gerekiyor. Bebekler giyinmeyi ve soyunmayı sevmezlermiş ; çünkü canları acırmış . Mümkünse bebek banyosunu  , bebeğin altının değiştirilmesini anne-babadan birinin yapması gerekiyor ve en önemlilerinden birisi bebeklerimizi kimseciklere öptürmüyoruz (mikrop kapmamaları açısından ) . Bebeğe dokunacak kişinin ellerinin temizliği de büyük önem taşıyor , bebekler çok kolay mikrop kaptığı için insanlar kırılır gibi düşünmemek lazım , sonrasında uğraşacak olan anne ve baba . Rica edilmesi durumunda herkesin anlayışla karşılayacağına inanıyorum.

Bebek Bakımı ile ilgili internette çok güzel videolar var. Bebeğin yıkanması , gazının çıkarılması , bebek masajı vb...


Bebek bakımı ve doğum konularında aldığım kitaplar da şunlar . Bu haftaki alışveriş sepetimizde de bunlar vardı.


2 yorum

 1. merhaba.
  36 haftalık gebeyim ben de şu an. ve bir ricam olacaktı ugunsa sizin için de.
  üsküdar'da ikamet ediyorum ve ina may'in kitabı hala duruyorsa ve siz de hala istanbul daysanız ödünç alabilir miyim? :) (baskısı olmadığından uzundur bulunamıyor çünkü kitap.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap elimde olsa seve seve verirdim inanın. Şu an Ankara ' da bir arkadaşım okuyor. Tükenmiş kitap aramanın ne demek olduğunu iyi bilirim. Hamileyken yana yakıla Emzirme Sanatı kitabını aramıştım , forumlarda yazılardan ulaşıp satmak isteyen olur mu diye mesajlar dahi atmıştım ; ama onun e - kitap formatı vardı. Onu satın almıştım sonra. Let Go ' ya falan da bakın derim. İrem Çağıl ile de direkt iletişime geçebilirsiniz Instagram üzerinden. Belki ilk elden yardımcı olur. Bulursanız yazın lütfen. Kitapta , doğumların anne kendine inanırsa ve iyi bir de ekiple doğal seyrinde ne kadar güzel ilerleyebileceğini anlatan hikayeler anlatılıyor . Kitabın yarısı teorik bilgi, yarısı da doğum yapan annelerin hikayelerinden oluşuyor. Gülnihal Bülbül ' ün Doğal Doğum kitabını tavsiye ederim onun yerine. İstanbul 'daki size yakın kütüphanelere de bakabilirsiniz ya da arayıp bilgi alabilirsiniz.

   Sil

Son Yorumlar