32.hafta

Haftalar hızla ilerliyor.
Bugün 31 + 1 günlük olduk. Geçen hafta muayenemiz vardı. 1310 gr ve 39 cm olmuşuz.Bu haftalarda anne adaylarının en merak ettiği konu bebeğin kilosu sanırım.  Önümüzdeki hafta da doğum iznine ayrılacağım. Doğum izninde bebeğin giysilerinin yıkanması , ütülenmesi , çantasının hazırlanması gibi detayları da tamamlamam gerekiyor. Daha halılar yıkanacak , ev temizlenecek ...
Hamileliğin en çok özleyeceğim yanların biri kuşkusuz miniğimin içimdeki hareketleri, bayılıyorum. Her anın tadını çıkartmak lazım , tekrarı yok hiçbir şeyin , hiçbir anın , her an çok kıymetli. Bebeğim hareketleriyle  "Anne ben buradayım , iyiyim " diye haber yolluyor bana . Can'ım oğlum , iyi ki varsın . Bazen bakıyorum karnım bir o tarafa bir bu tarafa gidiyor, dalgalanıyor resmen :) Ardından tekmeler geliyor , anlatılmaz yaşanılır bir durum. İsteyen bütün kadınlar bu mutluluğu yaşasın. Hayatım oğlumun gelişiyle geri dönülmez bir şekilde değişecek. Anneliğin geri dönüşü yok :) Şimdiden değişti ve ben bu değişimden dolayı çok mutluyum . Hayatımıza minicik bir adam dahil olacak , düşünmesi bile ne kadar heyecan verici .
İçinizde sevdiğinizden ve sizden bir parça büyütmek büyük mutluluk. Kime benzeyecek , saç rengi , ten rengi nasıl olacak , saçları dalgalı mı , düz mü olacak ? Ona istediğim gibi iyi bir anne olabilecek miyim? Ona iyi bakabilecek miyim? Mükemmel annelik diye bir kavram olmadığını hepimiz biliyoruz zaten , annelik biraz da sezgi işi . Her zaman , her şartta onun yanında olacağım , ona güven duyacağı bir ortam sağlayacağım ve onu çok ama çok seveceğim. Emin olduğum tek konu bu . Yaşın verdiği avantaj da var. Çok kıymetli olacağı muhakkak. Can , istenen, arzulanan , beklenilen bir bebek , eminim anne karnında bunu hissederek büyüdü. Hep olumlu mesajlar aldı. Bu tüm yaşamına yansıyacak diye düşünüyorum.
Geçen hafta annem sürpriz bir ziyaretle yanımıza geldi , iyi ki hamile kalmışım :) Bu şekilde daha sık görüşür olduk. Ben hamilelik dolayısıyla yolculuk yapamadığım için annem sık sık yanımıza geldi bu yıl.


Bebeğimizi karşılayacağımız zaman yaklaştıkça ,kendimi iyice kitaplara verdim. Ina May Gaskin 'in Doğuma Hazırlık Rehberi adlı kitabını bitirdim. Şu an Hypnobirthing ' i okuyorum. Kitap çok anlamlı mesajlar da içeriyor. Bazılarını paylaşmak istiyorum.

 • ❤Bu deneyim size ve bebeğinize özgüdür. Bu çocuk fiziksel anlamda asla bir daha doğmayacak ve doğumu asla tekrarlanmayacak.Dünyada bu minicik insana gebe kalabilecek ve onu dünyaya getirebilecek başka kimse yok.❤
 • Korku olmadığı zaman ağrı da olmaz.Korku,rahme giden atar damarların daralmasına ve gerginleşmesine yol açarak ağrıyı yaratmaktadır.Korku olmadığında kaslar rahatlayıp bükülebilir hale gelir , bedende kalp atışları ritmik şekilde devam ederken rahim ağzı doğal olarak incelip bebeği kolayca dışarı çıkarır.
 •  Görselleştirme-arzulanan bir amacın veya sonucun resimlerini zihinsel olarak üretme süreci-o amacın elde edilmesinde önemli bir faktördür.
 • Düşüncede "eko etkisi "
  Düşüncede "Bumerang Etkisi "
  Dünyaya yaydığınız düşünce veya duygu ne ise o size en başta tasarladığınız şekilde geri dönecektir.
 • İstediğiniz elde ettiğinizdir.
  Zihin iyice motive olduğunda beden uygun şekilde tepki verir.
Yani ne yapıyoruz , doğumla ilgili olsun , emzirme ile ilgili olsun , sütün gelmesi ile ilgili olsun hep olumlu mesajlar veriyoruz kendimize. Zihin neye inanırsa beden onu takip eder. Bu sadece doğumla ilgili konularda değil ; yaşamın tüm alanında bu şekilde işliyor. Doğumu büyük merakla bekliyorum , hiç korkum yok demek çok iddialı olacak ; ama  doğal, kendiliğinden , olağan , paylaşım dolu unutulmaz bir deneyim olacağını şimdiden biliyorum. Bedenime , bebeğime , kendime , eşime , doktoruma , ebeme herkese güveniyorum ve hepsini seviyorum. İyi bir ekip çalışmasıyla her şeyin yolunda olacağı bir doğum olacağına inanıyorum.

Bebek bakımı ile ilgili de birçok kitap aldım. Sırada onlar var.


Yetişebildiğim kadarını okuyacağım.

Her gece mutlaka 2 - 3 saat uyanığım , bir şekilde kesintisiz uyuyamıyorum. Uyandığım aralarda zamanı değerlendirmek için Bebek Yapım Bakım Onarım sitesindeki (BYBO) Tomris'in Emzirme Günlüğü'nü okuyorum. Oldukça faydalı bilgiler var , okumanızı tavsiye ederim. Bilgilendikçe yaptığım bazı alışverişlerin ne kadar gereksiz olabileceğini fark ettim. Örneğin ; aldığım 6 biberon ( dörtlü ve ikili set halindelerdi )  , biberon ısıtıcısı ve sterilizasyon makinası . Sanırım bunlar elimde patlayacak ; aman kullanmak nasip olmasın zaten . Bebiş bol bol emsin . Biberon kullanmak , bebeğin memeyi bırakmasına neden oluyormuş. Ben şuursuz yaptığım alışverişler sırasında bu bilgiyi bilmediğimden tam takım her şeyden almıştım ; ama insanın elinde de olmuyor. O büyülü dünyanın sihrine kapılınca hayaller , hormonlar , tabii ki her kadının içinde olan alışveriş tutkusunun da eşliğinde ipin ucu birazcık kaçabiliyor. İlk kez anne olacak herkes yaşamıştır bu hissi.
Eşim de sağolsun , hiç hevesimi kırmadı bu konuda. Her konuda destek oldu . Kendimi nasıl rahat hissedeceksem , o ortamın oluşması için elinden geleni yaptı , yapmaya da devam ediyor . Hamile bir kadın için eşinin desteğini görmek huzur verici ve çok rahatlatıcı . ❤

Hiç yorum yok

Son Yorumlar