Doktor Ziyaretimiz

1 haftada üçüncü kez doktora görünerek rekor kırmış olabilirim bu hafta :) 
Geçen hafta perşembe günü Zeynep Kamil Hastanesi'nde Habibe Hanım ' a , ertesi gün Gülnihal Bülbül ' e , Gülnihal Hanımın yönlendirmesiyle de dün Doç.Dr.Murat Muhçu'ya göründüm. Murat Bey perinatolog yani riskli gebelik uzmanı . Her durum en ince detayına kadar takip edilsin diyorsanız , hamileliğiniz boyunca perinatologla devam edebilirsiniz ; ama riskli durumunuz yoksa pek de gerek yok açıkcası . 
Şanslıyım ki , en iyi doktorlarla takipteyim , emin ellerdeyim , içim rahat.Sevgili Ebe Özlem de var. 

Murat Bey , gerek yaklaşım gerek bilgisi olsun çok harika bir doktor.Kendisine ilk kez göründüm , çok memnun ayrıldım.Konusuna hakim , hastasını bilgilendirme konusunda çok başarılı , ilgili . Gözüm kapalı tavsiye edebilirim . Gülnihal Bülbül gibi , o da normal doğumu destekleyen doktorlardan. 

Gelelim ultrasonumuzun sonucuna :) Şükür ki , her şey yolundaymış şimdilik . Umarım bu şekilde de devam eder.Bu hafta oldukça evhamlanmıştım aslında.Böyle keyifli keyifli yazdığıma bakmayın. Suyum azaldığı için ve bebeğin gelişimde hafta olarak gerilik olduğu için Gülnihal Hanım'ın yönlendirmesiyle gittim Murat Bey'e . Minnoşum hamileliğin başından beri ölçümlerde hep 1 hafta geri çıkıyordu , alışkın olduğum bir durum aslında benim için , doktor da haftasıyla uyumlu dedi.Sorun yokmuş , genetik olarak minyonmuş.Benim ve eşimin doğum kilolarını sordu.Ben 2650 , eşimse 1750 prematüre doğmuş.Suyum normal sınırlarda ama normal sınırlar içerisinde alt değere yakın . 32. ve 34.haftalar arası bebeğin su seviyesi maksimum ölçülürmüş , sonra gittikçe azalırmış. Benim durumumda takip gerekecek . 2 hafta sonra kontrol için gideceğim. Beslenmesi , gelişimi , kan akışı her şey iyi çıktı.Ben de rahatladım.Minnoşum oyuncu sanırım , kordonu boynuna bir tur dolamış :) Doğsun oyuncakları hazır :) Sen kordonunu bırak oğluşum , senin için çok güzel oyuncaklar aldık.

Gelelim bomba habere , normal doğumu savunan iki doktorda sezaryene daha yakın olduğumu düşünüyor.%49 normal , %51 sezaryen olma ihtimalim varmış.Kendimi sezaryene hazırlasam iyi olacak psikolojik olarak :) Suyun az olduğu durumlarda kordon bebeğin boynundaysa sezaryen daha sağlıklı bir seçenek olabiliyormuş.Ben normal doğumu çok istiyorum ; ama artık kendimi doktorlarımın ellerine bıraktım.Onlara güveniyorum , ikisi de sezaryeni öneriyorsa zorunluluk var demektir.Sorgulayacağım bir durum yok , açıkcası riske de atmak istemem hiçbir şeyi :) 

Güzel haberlerden biri de miyomlarım küçülmüş.En son 7 cm i görmüştük , 3 cm e inmiş. Bazen gebeliklerde önce büyüyüp sonradan küçülebiliyormuş , benimki küçülen versiyonlardan demek ki :) Sezaryen olacağım kesinleşirse ve imkan dahilindeyse belki o iki minik miyomu da temizlerler :) Ben de kendilerini uğurlarım :) 

Hiç yorum yok

Son Yorumlar