Can' la Hayat Can ' lı Hayatİyi ki geldin oğlum.

Bugün 11 günlük olduk.Lohusalıkta da 11 . gün dolayısıyla.
Can da ben de yeni yaşamımıza uyum sağlamaya çalışıyoruz.Yaşantımız tamamen değişti.Orada olduğunu bilmediğimiz boşluk doldu.Yapbozun eksik bir parçası tamamlandı.
Gece uykum oldukça azaldı tabii , biraz uyuyabilirsem benden iyisi yok , sürekli sersemlik hali içerisindeyim ( uzun , rahatsız bir gece otobüs yolculuğunun ertesi gününü yaşıyor gibiyim tekrar tekrar :)))) Saç baş dağınık , pijamalar uyumsuz , muhtemelen ev işleri de bekleyecek.Evde düzeni çok seven bir yapım var.Bu dağınıklık haline alışmam biraz zaman alacak sanırım . Şikayetçi miyim ? Hayır . Bir bakışı , bir kokusu , bir kucağıma alınca hissettiğim duygular her şeye değer olduğunu hatırlatıyor.Ayrıca İkimizden bir parça Can'ımız.Biraz Utkan , biraz Elif , çokça aşk , bolca sevgi...Diğer yarımız , dışarıda atan kalbimiz.

Doğum olduğunda anneannemiz gelmişti yardım için , bugün döndü , şimdi oğlumla baş başa kaldık . Kayınvalidem ve kayınpederim de buradaydı.Herkes evine döndü.

Doğumdan beri neler yaptık ? Ajandamıza kaydedelim.
Göbek bağımız 23 Kasım ' da düştü , Can 4.günlükken.
24 Kasım ' da ilk banyosunu yaptırdık.Pek sevmedi ; bizim de acemiliğimize geldi. İnternetten Ayşe Öner ' in bebek yıkama videosunu izleyip öğrendiklerimi uygulayınca banyo zamanı oğlum için keyif anlarına dönüştü.Aslında gayet kolaymış , önemli olan nokta başı ve gövdeyi sabitleyebilmek.Sonrasında bebekler suda olmaktan oldukça memnun oluyorlar.
29 Kasım'da da ilk masajımızı yaptık , oğlum sevdi diye düşünüyorum.
Sevmediğimiz şeyler ; altının değişmesi , giyinmek , soyunmak , kucak yerine yatakta uyumak , gaz , memenin geç servis edilmesi.

Can'ı ilk hafta çok yoğun emzirdim.Yenidoğan sarılığı olmasın istiyordum.Bir hafta sonra gittiğimizde sarılık olmadığı ve olmayacağı anlaşılınca çok mutlu oldum.Doğum kilosu 2590 gr dı. Hastane çıkış kilomuzu bilmiyorum.1 hafta sonra 2540 gr geldi ; yani süte devam takviyeye gerek olmayacak , dedi doktorumuz. Sağlığımızın da yerinde olduğunu öğrenip mutlu bir şekilde ayrıldık ilk doktor kontolümüzden. ( 26 Kasım )

Emzirme ile ilgili önceden detaylı bir yazı yayınlamama ve emzirme pozisyonları ve emzirme ile ilgili daha birçok başlıkta bilgi sahibi olmama rağmen , daha ilk hafta başlayan meme ucu yaralarına ,çatlaklarına engel olamadım. Lansinosh ' un göğüs ucu kremini kullanıyorum şu an. Avent Elektronik Pompa ile sütü sağıp birkaç kez ağzına kaşıkla verdik , karnını doyurduk ; ama çok yapay geldi bu şekilde de . Çözümü Avent Kelebek uçta buldum. Artık emzirme zamanları bizim için acılı dakikalar olmaktan çıktı , şimdi oğlum silikon uç sayesinde kolay kavrıyor ben de rahat rahat emziriyorum diye içim rahat.Keşke daha önce deneseymişim. Memeleri doğum öncesinden emzirmeye hazırlamak şart , eskiler ne yapıyorlardı acaba ? Ben bu hazırlık için biraz geç kalmışım sanırım. Benimkiler sınıfta kaldı. 36.haftayı geçirmeden başlamalı.

Hiç yorum yok

Son Yorumlar