Doğum Öncesi Son Yazı (ymış ) :)

18 Kasım 2015.Çarşamba
Dün yine tüm günü dışarıda geçirdik.Yazdan kalma çok güzel bir gün vardı , değerlendirdik.
Bugün 38 hafta ve 6 günlük olduk.Yarın tam 39 haftalık olup 40.haftaya giriş yapacağız.Oğlumla tanışmak, kavuşmak için sabırsızlanıyorum her gün. Rüyalarıma bile girmeye başladı. 
Şu zaman doğsa , bu zaman doğsa diye eşimle aramızda tarihler belirliyorduk.Tabii normal doğum beklenilince hepsi tahmin olarak kalıyor.Oğlumuz ayrı bir birey , bunu doğumu beklerken dahi anlamış durumdayım.Kendisi ne zaman isterse o zaman doğacak.Oğlum karar verecek buna ve yaşamı boyunca da biz kendisi için her şeyin en iyisini istesek ve onu bu şekilde yönlendirsek de oğlumuzun ayrı istekleri , farklı bir hayata bakış açısı olacak . Bunu kabul etmemiz gerekiyor ; çünkü her birimiz ayrı birer kişiyiz.İkimizden bir parça olabilir ; ama ikimizden de daha farklı olacak oğlum.Kendi kararları , kendi düşünceleri olacak , biz de onu gözeterek saygı duyacağız , yardımcı olacağız , kendisine inanacağız ve her zaman destek olacağız.

Doğum yaklaştıkça insanların beklentileri artıyor , merak edip soranlar oluyor normal olarak. Eğitimde tahmini doğum tarihinizi birkaç hafta geç söyleyin , rahat edersiniz demişlerdi. :) Ben bu hamileliğimde yapamadım , ikincisinde umarım :) Kimseye haber vermeyi dahi düşünmüyorum ikincisinde uzuuuun bir süre .

Doğum 38.-42. haftalar arası olduğundan , normal doğumu bekleyen anne adayıysanız tahmini doğum tarihinize 2 hafta daha ekleyebilirsiniz. :)

Anne adaylarının bu haftalarda aklındaki soru da muhtemelen  "acaba bebek kakasını yapıp yer mi ? " oluyor. Benim de aklıma geliyor ara ara. Bu haftalarda bebeklerin bağırsaklarında mekonyum artık birikti ve doğumdan sonra dışarı atılmak için bekliyor. Bazen bebek doğumdan önce de kakasını yapabiliyor . ( İstenen bir durum değil ; olursa dünyanın sonu da değil.Genelde Nst takibinde öngörülebiliyor , şüphe varsa doğum başlatılabiliyor.Gerçekleşme ihtimali ise düşük ve sadece bir ihtimal :) Biz rahat olursak içeride bebeklerimiz de rahat ve huzurlu oluyorlar.Strese girip kakalarını yapmıyorlar. )  Bebek , nefes alıp verme çalışmaları sırasında amniyon sıvısını ciğerlerine aldığından mekonyumunu yapmış ise mekonyumunu ciğerlerde birikebiliyor.Doğumdan sonra nefes alma güçlüğü yaşamasına neden oluyor bu durum. Bazı doktorlar bu nedenden dolayı günü geçen bebekleri sezaryenle doğurtma taraftarı ya da suni sancı vererek normal doğumu başlatma taraftarı olabilir .  Her ikisi de müdahale tabii ki. En güzeli doğumun kendiliğinden başlaması , istenen ve beklenen bu aslında kaldı ki açıklık yoksa suni sancı girişimlerinin büyük bir kısmı sezaryenle sonuçlanıyor.İçgüdülerinize güvenin. Herkesin istediği doğumu, istediği şekilde yaşaması diliyorum.

Hiç yorum yok

Son Yorumlar