Doğuma Hazırlık

Doğuma Sat'a göre 15 gün kaldı ! Artık yazınca bile ne kadar az geliyor.Ultrasona göre ise Aralık ayının ilk haftası görünüyor.
Bebeğim akrep burcu olacak diye düşünüyordum ; ancak yay da olabilir :) Artık ne zaman gelmek isterse , o zaman gelsin.Normal doğumun olayı bu zaten :) Bebek doğacağı zamanı kendisi seçiyor.

Bugün 37+6 günlük olduk. Yarın tam 38 haftalık olup 39.haftaya başlayacağız.
Devlet hastanesindeki doktorumun öngördüğü 38'den önce bebek doğabilir ihtimalini çoktan geride bıraktık bile.Bebeğimiz gününü bekleyecek gibi görünüyor.

Dün akşam , doğumda bize eşlik edecek olan sevgili ebemiz Özlem bizi ziyarete geldi.Doğumda yanımda olması fikri , beni rahatlatıyor.Kendisini eğitimler sırasında da çok sevmiştim , varlığı bile rahat hissetmemi sağlıyor.Doğumda bu psikolojiye sahip olmak önemli tabii.Her şey yolunda giderse doğum başladıktan sonraki süreci evde geçirip hastaneye gitmemiz gereken zaman artık geldiğinde evden ayrılacağız.

Bu aralar doğuma fiziksel olarak hazırlık konusunda biraz tembellik yaptığımı itiraf etmeliyim.
Yürüyüş , çömelme , nefes ve Kegel egzersizi konularında pasifleştim. Eşimin tabiriyle " çalışkan öğrenci " olmam gerekiyor.
Özlem , rahim ağzını yumuşatabilecek olan ananası ve hurmayı yememi önerdi.Bugünden itibaren başlıyorum.İlişki de doğumu kolaylaştırdığı için öneriliyor.Perine masajı yapılması doğumda yırtık olmasının önüne geçiyor.Bebeğin başı çıkarken perine bölgesine yaptığı baskı sonucunda istenmeyen yırtıklar oluşabiliyor.Perine masajını doktorum Gülnihal Hanım ' da göstermişti ve yapmamı söylemişti.İlk doğumlarda yırtık ya da epizyotomi ihtimalini istatistiklere göre oldukça düşürüyor.Haftada en azından birkaç kez yapabilsem içim rahatlamış olacak.

Bana ödevler verdi , rahim ağzının açıldığını hayal ettiğim bir resim yapacağım.Nefes egzersizleri sırasında eğitimde gösterilen meditasyon etkinliğini yapacağım.Pelvik kaslarını harekete geçiren birtakım hareketler de gösterdi.Eğitimde de göstermişti ; ama unutmuşum. ( Eğitimin önemi ! İmkanınız varsa mutlaka katılın bu eğitimlere )
Sadece benim değil , eşimin de ödevi var. Doğum destekçisi neler yapmalı , onlarla ilgili bilgilendirici bir çalışması olacak.Kendimden daha çok eşimi merak ediyorum :) Çok tatlı görünüyor bu süreçte , hoşuma gidiyor.
Her şey yolunda giderse bol bol güldüğümüz , eğlendiğimiz bir doğum olmasını hayal ediyorum.Özlem , dans edebileceğimizi de söyledi.Eşim , dansı pek tercih etmez ; ama o gün yapacağını biliyorum.Harika anılar biriktirerek oğlumuzu kucağımıza alacağız umarım...

Doğum yolculuğu başlasın ! :)

Dün yine Moda'ya gittik , hafta içi çok huzurlu oluyor.Ardından bir kafeye uğradık.Baş başa ( 2 kişi olarak - aslında 3 kişiyiz - ) geçireceğimiz son zamanlarımızı değerlendiriyoruz.

Yeni doğum yapmış annelerden de bir tavsiye aldım.Onu da paylaşmak istiyorum.Genelde bebekler çok çabuk büyüdükleri için , daha çok giysi alırken 3-6 aylık almamız önerilmişti.Doğum yapan anneler ise tam tersini söylüyorlar.Yenidoğan giysilerinin ( 0 ay , 0-1 ay ,1-2 ay ) sanılanın aksine çok ihtiyaç duyulan bedenler olduğunu söylediler.Ben birkaç tane aldım.Denk gelirse yeniden alacağım.Günde birkaç kez giysi değiştiği ve kış olduğundan kurutmanın da zaman almasından dolayı bolca yenidoğan ( 50 - 56 beden ) giysisi olmalıymış elimizin altında.

Hiç yorum yok

Son Yorumlar