Emzirme Tecrübelerim

Uzuuuuun bir aradan sonra yeniden yazıyorum.
Neredeyse 3 ay olmuş , yeni bir yazı yayınlamayalı.

Can 19 Kasım' da 3 aylık oldu bile. Zaman zaten hızlı akıp geçiyor ,  çocuk olunca hızına hiç mi hiç yetişilmiyor. :) 3 ay ne zaman geçti , inanın bilmiyorum . Sanki yeni doğmuş gibi geliyor bana .

3 ayda birçok tecrübemiz oldu. Hepsinden teker teker bahsedeceğim. Yeni annelere ya da anne adaylarına faydam dokunursa çok mutlu olurum.

Doğumdan sonra ilk zamanlarda ister istemez bir tecrübesizlik durumu oluyor ;  ne kadar kitap okursanız okuyun , ne kadar bilgilenirseniz bilgilenin , eğitime katılın , şunu yapın , bunu yapın yine de bebeğinizi kucağınıza ilk aldığınız andan itibaren az ya da çok hissediyorsunuz bunu ; ama hazırlık yaptığınız oranda da kendinize güveniyorsunuz.

Öncelikle emzirmeden bahsetmek istiyorum. Doğumdan sonra Can'ı kucağıma koydular. Yaklaşık yarım saat kadar da o şekilde kaldık , ( ten tene teması talep edin ) o sırada memeyi aramadı , birbirimize baktık uzun uzun. Kontroller sonrası odaya getirilince ebemiz Özlem Karabulut ' un da yardımıyla memeyi alıp emmeye başladı. Çok güzel bir duygu emzirmek . Ben şanslıydım ; çünkü doğum yaptığım hastane anne-bebek dostu bir hastaneydi ve mama verilmesi gibi bir durum söz konusu olmadı kaldı ki kabul etmezdim .

Sloganımız " Anne sütüne evet , mamaya hayır ! "

Bebek hemşiresi aralarda gelip emzirme pozisyonunu kontrol etti , hatalı bir durum varsa müdahale ediyor.Ben öne doğru eğiliyormuşum , onu söylemişti.

Can küçük bir bebek olarak doğdu . 2590 gr ve 48 cm idi. Dolayısıyla emzirmede problem yaşamamamız gerekiyordu. Sanırım bu durum bende baskı oluşturdu. Sütüm yetiyor mu , yetmiyor mu diye dert etmeye başladım. Sütüm doğumdan hemen sonra gelmişti oysa , bu konuda bir problemimiz yoktu. ( Doğumdan önce olumlu imgeleme ile sütün gelmesini kolaylaştırabilirsiniz.) İlk hafta Can memeyi tutmakta biraz zorlandı ; ama asıl acemi olan bendim. Sürekli Can'ın memeyi kolay tutması için onu uygun pozisyona getirmeye çalışıyordum. Can memeyi tutamayınca ağlıyordu. Bu şekilde geçen yaklaşık 2 haftamız oldu. Şimdi düşünüyorum da belki de ben daha rahat olsaydım ve emmesi için Can'a hiç müdahale etmeseydim her şey daha kolay olabilirdi çünkü bebekler içgüdüsel olarak emmeyi çok iyi biliyorlar. İlk 2 hafta içerisinde meme başı yarasıyla da tanıştım. Hoş bir tecrübe değil ; emzirmeniz gerekiyor , acıyor , o acıya dayanmanız gerekiyor. Doğumdan önce Lansinosh Göğüs Ucu Kremi alıp sürmeye başlamıştım ; yara olmasını engelleyemedim.

Meme ucu yarası yanlış emzirme pozisyonundan oluyor ; ama merak etmeyin bebek ve anne bir uyum yakaladığı an hızla iyileşmeye başlıyor.

Emzirme sırasında acı çekiyorsanız yanlış pozisyonda emziriyorsunuzdur.

Meme başı yarasını ,

  •  Her emzirme sonrası Lansinosh krem sürerek ( bu kremi seçmemdeki amaç , emzirme öncesi silinmesi geremiyor )
  • Hava almasını sağlayarak ( kalkan bu süreçte işe yarıyor , giysi ile temas etmiyor )
  • Silikon uçla emzirerek 
  • Arada memeleri dinlendirmek için sütü pompa ile sağıp vererek geçirdim.

En çok işe yarayan silikon uç oldu.10 gün kadar kullandım. Dikkat emek gerekiyor  kullanımına  ; çünkü bazı bebekler daha sonra memeyi almakta zorlanabiliyormuş , bizim böyle bir sorunumuz olmadı. En önemlisi doğru pozisyonda emzirmek . Yanlış emzirme pozisyonları kullanılıyorsa istediğinizi yapın yaralar iyileşmiyor.

  • Meme başı yarasını sütünüzü yara üzerine sürüp nemli tutarak da iyileştirebilirsiniz.

Lohusalığın 2. haftasından sonra toksik eritrem denen bir cilt hastalığı geçirdim. İlaç da kullanamayınca iyileşme uzun sürdü.Doğumdan sonra bazı annelerde görülebiliyormuş.Ne şanslıyım ki ben de onlardan biri oldum! :)))

Ben ilk haftadan itibaren Can'ı sık sık emzirdim.Çok şükür sarılık olmadı ; ancak ilk ay sonunda kilo alımı 500 gr civarındaydı ki kilo alım sınırı ortalama 600-1000  gr olarak kabul ediliyor. Doktora mama vermek istemediğimi söyledim , doktorun da bu şekilde bir tavsiyesi olmadı ; ama 2.ay için en az 750 gr alması gerektiğini belirtti. Sık sık emzirdim. Saate hiç bakmadım desem yeridir. Sütü arttıran aslında tek şey emzirmek ve bol su içmek. ( günde 3 lt içilmeli )

Dereotu , bulgur pilavı , hoşaf , süt arttırıcı çaylar... ( Hepsini denedim ) Emzirmenin yanında devede kulak kalıyor.

 Anne sütü emzirerek artar , gak dese guk dese emzirin.  :) Saate bakmadan emzirin. Siz emzirmek istediğinizde de emzirin , gece - gündüz sürekli emzirin.Öyle sağıp cc lere takılmayın , bebek pompadan kat kat hızlı çekiyor. Ben sağdığımda fazla süt çıkmıyor ; ama bu bir kriter değil. Kilo alımı iyiyse ve kirli bez sayısı yeterli ise ( günde 6-7 bez ) sütünüz yetiyordur , dert etmeyin benim ilk zamanlar yaptığım gibi. Sadece emzirin , sürekli emzirin. Kısacası , emzirin , emzirin ,emzirin...

2.ayın sonunda Can 1 kilo , 3.ayın sonunda da  anne sütüyle 1510 gr aldı. Memelerin zaferi ! Aslında sürekli emzirmenin zaferi. Hiç mama vermedim bu 3 aylık süreçte.

Mama sütü azaltır , sonunda bebek emmeyi bırakabilir. Mamaya direnin , zorunlu bir durum yoksa da asla vermeyin.

Bu konuda Tomris'in Emzirme Günlükleri'ni de okumanızı tavsiye ederim. Hamileyken okumuştum , oldukça bilgilendirici .

İlk zamanlar mümkün olduğunca bebeğinizi yanınızdan ayırmayın , sizin kokunuzu duysun , bol bol kucağına alın , sevginizi gösterin. Alışır diye düşünmeyin. İlk 3 ay ( 4.trimester ' da bebek alışmaz. ) Kucağa alışır diyenlere kulaklarınızı tıkayın.

Hiç yorum yok

Son Yorumlar