Bebek Alışveriş Listesi

Neler lazım ? Neler gereksiz ?
İlk kez anne olurken kullanılmadan anlaşılmıyor , ek olarak içinizdeki alışveriş canavarı da eklenince gereksiz masraftan kaçınmak için araştırıp alışveriş yapmakta fayda var.
İşte ihtiyaç listemiz , benim aldıklarım , tavsiyelerim.

 • Yatak 
Ben Kraft Calipso park yatak aldım. Öncelikle boyutlarının 70 x 120 olması park yataklar içerisinde öne çıkıyor. Sağlam olduğundan ve plastik görünümü de olmadığından tercihim bu yönde oldu. Hafif olduğundan çok kolay yer değiştirebiliyorsunuz. Dönencesinden memnun kalmadım , çok hızlı dönüyor ve dönence içerisindeki müzikleri beğenmedim. Alt açma kısmı da var ; ama olmasa da olur. Kısaca park yatak alacaksanız dönencesinin ya da alt açma kısmının olmasına gerek yok. İkisi de yatağın kullanım alanını sınırlandırıyor. Ben ilk 1 ay kullandım sonra da raf gibi üzerine giysi , bez koydum. Şu an tamamen çıkardım . Dönenceyi de nadiren açıyorum. Özetle park yatak da dönence ve alt açma gerekli değil . Mobilya yerine park yatak tercih etmemin nedeni de bebek karyolalarının uzun süre kullanılamıyor oluşu idi.Park yatakla işiniz bitince kapatıp kaldırıyorsunuz ve yer kaplamıyor bu şekilde , arabanızla seyahat ederken de yanınızda götürebilirsiniz , çocuğunuzun yatağı her zaman yanınızda olur böylece.Kısaca mobilya yerine park yatak diyorum. Biz Can'a oda da yapmadık henüz.Yatak odamıza koyduk yatağını.Gece uyandığında emzirmek daha kolay oluyor bu şekilde.

 •  Ana Kucağı
Tiny Love Uykucu anakucağı aldık. 3 farklı şekilde kullanılabiliyor. Yatar pozisyonda , yarı yatar ya da oturma pozisyonu.Oturma pozisyonu çok dik değil . Can 4,5 aylık oldu , henüz fazla kullanmıyoruz bu pozisyonu. Dönencesi çok kaliteli , titreşimi güzel. Ana kucağını genelde mutfakta tutuyorum , ben mutfakta işlerimi yaparken Can da oyalanıyor.Kurtarıcılarımdan biri , ana kucağı olmazsa olmazlardan.Mutlaka bir tane edinilmeli. • Hamak
Hamak almaya "Mahallenin En Mutlu Bebeği " kitabını okuduktan sonra karar verdim.Salıncak yerine hamak tercih ettim ; çünkü salıncak kısa süreli kullanıldığı halde hamak 3 yaşına kadar kullanılabiliyor. ( Taşıma kapasitesi 20 kg ) İlk zamanlar zaman geçirsin diye koyuyordum. Bir gün her zamanki gibi meme emerken uyumayınca kendimi ayağımda sallıyorken buldum , sonra da hamak bizim için uykuya dalma araçlarından birisi oldu. Şu an emerken , ayakta sallanırken, gündüz bazen hamakta sallanarak uyuyor. Kurtarıcılarımdan biri. İçinin yatağı var , ben üzerine yastık koyarak kullanıyorum. Bu şekilde kaymadan durabiliyor.
 • Sepet Beşik
Funna Baby sepet beşik aldım. İlk zamanlar yatağın kenarında kullanımı kolay olur diye istemiştim. Fazla kullanamadık ; Can ilk aylar kucakta durmayı tercih etti.Sonra direkt Park yatağa geçtik , biraz da heves ettiğim bir üründü.Üst kısmı çıkabiliyor ve taşıyarak istediğiniz yere götürebiliyorsunuz.Tekerlikli ayaklarıyla da taşımadan sürerek yer değiltirebilirsiniz.


 • Bebek Arabası
Quinny Buzz 3 tercih ettik. Oldukça konforlu bir bebek arabası , Maxi Cosi ana kucaklarıyla uyumlu. İlk 6 aya kadar ana kucağıyla , 6.ayda ise kendi koltuğuyla kullanılabilir. Süspansiyonlu tekerleklerle yolun engebesi bebek tarafından hissedilmiyor. Tek tuşla açılıyor , tek dezavantajı ağır olması.Sürekli arabanın bagajında duracaksa tercih edilecek bir araba olabilir.Bebek arabalarının jipi olarak geçen bir model.Ben Mamas Papas Armadillo Flip ve Quinny Buzz arasında kalmıştım. Armadillo Flip oldukça pratik bir araba , doğumdan itibaren kullanılabiliyor , geniş , hafif , kolay katlanıyor , çift yönlü kullanılabiliyor.İkisi birbirlerinden çok farklı arabalar aslında , Armadillo Flip bastonla bebek arabası arası bir model . Ben daha konforlu olduğu için Quinny 'yi tercih ettim ; ama pratik bir model olsun diyorsanız Mamas Papas Armadillo Flip alabilirsiniz.Baston puset almadım ; ama araştırdığım kadarıyla en iyi modeller Maclaren ' de.

 •  Pompa (Süt Sağma Makinesi )
Philips Avent Elektronik Pompa aldım, memnun kaldım ; ama çok az kullandım. Doğumdan sonra Can'ın emdiğinden daha fazlası kadar süt vardı.Birkaç kez sağdım , oğlum sağılmış sütü içmeyi sevmiyor. Biberon da kabul etmeyince dolaba kaldırdım. Kaliteli bir ürün , evde olması gerekenlerden. Pompa almak yerine , hastane tipi olanlardan da kiralayabilirsiniz , en iyi çekiş gücü onlarda var. ( Bebeğin emmesi ile hiçbir pompa yarışamaz tabii , bunu da belirtelim. ) Bildiğim kadarıyla Medela marka hastane tipi pompaları kiralayabiliyorsunuz . Alacaksanız mutlaka elektronik / elektirikli modeller tercih edilmeli.Manuel sağma işlemi zor oluyormuş.Pompa ile süt sağarak buzlukta stoklayabilirsiniz ya da mastit durumunda kurtarıcı oluyor.Kısaca kaliteli bir pompa edinmekte fayda var.


 • Süt Isıtıcısı
Çok gerekli değil .Ben Philips Avent aldım .Biberon kullanmadığım için fazla işime yaramadı. 3-4 kez ancak kullanmışımdır. Isıttığınız suyun içine biberonu koyarak da sütü ısıtabilirsiniz.Isıtıcının faydası ne ? Isıyı kontrol etmek zorunda kalmıyorsunuz , hep aynı derecede sütü ısıtabiliyor.Pratiklik sağlıyor , zamandan tasarruf ediyorsunuz.Mama kullanıyorsunuz gerekebilir.Gece beslenmesi sırasında özellikle. • Sterilizatör
Çok gerekli değil , kaynar su ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.Yine çok az kullandığım bir ürün.Bebek doğduğunda ihtiyaç doğrultusunda alınabilir.Benim için tüm bu ürünleri bitiren nokta biberon kullanmamamız ve beslenme ihtiyacımızı emerek karşılamamız oldu. • Biberon
Avent Yenidoğan biberon setini ve gaz yapmadığı için de Dr.Browns marka biberondan almıştım. Yine ihtiyaç doğmadığı için kullanmadığımız ürünlerden oldu.Dr.Browns paketiyle duruyor.

 • Emzik
Birkaç emzik denedik , Can hiçbirini tutmadı.İlk ay emmesi bozulmasın diye emzik vermedim ; sonra dan da hangisini denediysem almadı.

Philips Avent Soothie Emzik ( Yenidoğan için en iyi emzik , yurt dışında hastanelerde yenidoğanlara veriliyor.Anne memesine çok yakınmış ve emme refleksini etkilemiyormuş.Acaba tutar mı diye sonradan aldım.En iyilerinden biri çünkü , sonuç : hayır :)  )Philips Avent Free Flow
Nuk Kauçuk Emzik


 •  Silikon Koruyucu
Meme ucu yarası varken kurtarıcım oldu diyebilirim. Bu şekilde emzirme devam edebildim. 10 gün kadar kullandım.Avent Kelebek Koruyucu tercih ettim.


 • Islak Mendil
Uni Baby Yenidoğan kullanıyoruz.En safı bu ürün.


 • Bebek Bezi
Prima Premium Care , yumuşak dokusu , sıvı kakayı çok iyi emmesi , ıslaklık hissettirmiyor oluşu nedeniyle tercih ettim. Fiyatı diğer bezlere ve Prima'nın diğer bezine göre daha yüksek.12 saate kadar kuruluk vaat ediyor. Gece hiçbir sıkıntı yaşamadık.Bazen 12 saatten daha uzun süre değiştirmediğimiz de oldu.Bence bezler içerisinde en kalitelisi.

Sleepy ' de kullandım.Yerli Üretim olmasından ve fiyat avantajından dolayı tercih ettim.Pişik yapmadı.Ondan da memnun kaldım.Bez değiştirirken pişik olmaması için 2 gün boyunca bir eski bez, biz yeni bez dönüşümlü kullanılması öneriliyor.
 • Pişik Kremi
Sudocrem kullanıyoruz. Her alt açmada biraz sürüyorum.
 • Şampuan
Mustela tercih ettik.Saça ve tüm vücuda kullanılabiliyor. Konak Önleyici olanı da var , bulamadığın için normal olanını aldım.Can 'da birkaç kez konak oldu. Saf zeytinyağı sürüp biraz beklettikten sonra ince uçlu tarakla tarayınca konaklar dökülüyor. Konak olmaması için şampuanı iyi durulamak gerekiyor ve haftada 1 şampuan kullanımı yeterli.

 • Bebek Masaj Yağı
Mustela tercih ettik.Banyo sonrası masaj yapmak çok hoşlarına gidiyor. • Su Termometresi
Weewell tercih ettik. Suyla tercih edince otomatik açılıyor , çok kullanışlı.
 • Bebek Telsizi
Weewell tercih ettik.Aslında en güzeli görüntülü olan modeller.


 • Burun Aspiratörü
Otribebe markalı aspiratörü aldım.
 •  Bebek Giysileri İçin Deterjan
Kapalı giysileri bile güzel temizliyor.
 • Pamuk
Islak mendil yerine , pamukları ılık suyla ıslatıp kullanabilirsiniz.Baby & Me'nin pamukları ıslanınca dağılmıyor , çok memnun kaldım.


 • Alt değiştirme bezi :  Canbebe , Sleepy , Dalin... En uygun fiyatlısı Canbebe.

 • Emzirme Önlüğü : Mycey aldım ; aslında dikilebilir ya da şal benzer işlev görebilir. Hamileyken ve ilk çocuk olunca insan her şeye heves ediyor. Gerekli gereksiz bir sürü şey alınabiliyor. •  Emzirme Yastığı : Mycey aldım. Çok gerekli değil . Doğum sonrası dikişlerin iyileşmesi sırasında üzerine oturdum. Emzirme amaçlı birkaç defa kullandım sadece.Şu an Can'ı destekleyerek oturtmak için kullanıyorum.Yüz üstü çevirip koyunca da başını kaldırıp etrafa bakıyor.
 • Göğüs Pedi : Lansinoh ve Baby&Me kullanıyorum.
 • Göğüs Kremi : Lansinoh kullandım ve memnun kaldım.Emzirme öncesi silinmesine gerek yok. Garmastan Pomad 'da almıştım ; ama kullanmaya fırsatım olmadı.

Bunların dışında emzirme atleti , emzirme sütyeni , saç fırça ve tarağı ( bebedor ) , tırnak makası , ağız mendilleri , müslin bez ( teri emmesi için ) , küvet , sünger , maşrapa , banyo filesi , uyku tulumu da gerekenler arasında . Giysilerde ise %100 pamuk olanlar tercih edilmeli ve mümkün olduğunca sade alınmalı. Harika ürünler var ; ama bebekler rahat edemiyor . 

Hiç yorum yok

Son Yorumlar