Rahat Ebeveynlik

Günümüzde ebeveynlikle ilgili o kadar çok bilgi , yaklaşım , teknik ( adına ne derseniz deyin ) var ki ...
Peki bu bilgiler anneyi strese sokmuyor mu ?
Bana kalırsa olumsuz anlamda etkileme olasılığı yüksek.

Giysiler organik olmalı , tüm yiyecekler organik olmalı , ev tozdan - kirden her daim arınmış olmalı, oyuncaklar , aktiviteler... derken liste uzayıııp gidiyor. İmkan varsa olsun , yapılmak isteniyorsa olsun ; aksi halde olduğu kadar olsun :) Kendinimizi yıpratmadan , bunaltmadan , sıkmadan olsun.

Anneler mükemmel insan olmak zorunda değildir .
Her şeyi dört dörtlük yapmak zorunda değildir. Anne ve bebek sektörü öyle bir hale gelmiş ki , satış taktiği içerisinde sanki bu mükemmelliyetçilik sürekli aşılanıyor gibi . Kendimizi bu durumdan sıyırmamız gerek. Biraz kenara , geriye doğru çekilelim. Kendimizi dinleyelim .

O zaman ne yapmamız gerek ?
Rahatlamak...
Şöyle deriiiin bir nefes alıp iç sesimizi dinlemek gerekiyor bazen.
Her şeyin en doğrusu orada saklı.

Her şeyi bilmek zorunda değiliz , her şeye hakim olmak zorunda değiliz . Kısacası anne olmak mükemmel olmayı gerektirmiyor sadece güçlü olmayı gerektiriyor ve anne olmak kuşkusuz dünyadaki en harika duygulardan birisi.Peki araştırmayacak , öğrenmeyecek miyiz ? Tabii ki elimizden ne geliyorsa yapacağız ; ama yapabildiğimiz ölçüde yapacağız . Ben uzun zamandır böyle yapıyorum .

Tabii ilk zamanlar böyle değildim. İnsan tecrübe ederek öğreniyor. Bir süre sonra birçok detayın gereksiz olduğunu fark ediyorsunuz. İşte o noktada hem kendimi hem oğlumu özgür bıraktım. Böyle çok daha mutluyuz.

Pınar Mermer ' in Yavaş Ebeyenlik kitabını okumuştum hamileyken , tavsiye ederim. Güzel bir kitap anneler için.


Hiç yorum yok

Son Yorumlar