Bebekle Uçak Yolculuğu

Öyle korkulacak bir şey değil , en baştan yazıyorum 😊

Eskiden uçağa bindiğimde bebek yolcu varsa , " Eyvah ! " derdim. Bebek ağlarsa , "Annesi neden susturmuyor ? , Bu kadar mı zor ? Yol boyunca bu sesi mi dinleyeceğiz ?" şeklinde ancak bebek sahibi olmayan kişilerce telaffuz edilebilecek empati yoksunu ,bencilce düşünceler benim de aklımdan geçiyordu, itiraf ediyorum .

Peki dikkat etmemiz gerekenler neler ?

1) Öncelikle uçaktaki yolcu sayısına göre bebekli yolculukları birbirlerine yakın yerlerde oturtuyorlar. Son bindiğim uçak nispeten boş olduğu için acil çıkışın arkasından itibaren birkaç sırayı bebekli yolculuklara ayırmışlardı ve hepimiz yanımız boş olacak şekilde tek oturduk. En rahat ettiğim yolculuk da bu oldu. Hem biz rahatsız olmadık hem de kimseyi rahatsız etmemiş olduk. Check - in sırasında rica ederseniz , yolcu sayısına göre boş bir sıraya oturmak mümkün olabiliyor.

2) Bebekli yolculuklar en son oturur , ilk önce iner gibi bir durum söz konusu değil ne yazık ki . Biz iç hatlarda uçtuk . Dış hatlarda belki farklı bir uygulama söz konusu olabilir.

3) Uçak kalkarken ve inerken emzirme şansınız varsa emzirin . Kulak tıkanıklığının önüne geçmiş olursunuz. Hem siz , hem de bebeğiniz rahat eder. Önemli olan bebeğin / çocuğun yutkunmasını sağlamak.

4) Uçuş zamanını mümkün olduğunca bebeğin gündüz uykusu saatine denk getirmeye çalışın. ( Gece uykusunu hariç tutuyorum. Biz Trabzon ' a uçarken biletimiz Can ' ın gece uyku saatine denk geldi ve biraz zorlandık. )

5) Bebeğin bagaj hakkı 10 kg . Dolayısıyla ekstra bebek eşyalarının ağırlığı için endişelenmeye gerek yok. Sizin de 15 kg bagaj hakkınızla birlikte toplam 25 kg ediyor. Rahat rahat yetiyor.

6) Bebek arabası , oto koltuğu , park yatak , mama sandalyesi , pusetten herhangi ikisi ücretsiz Check - in yapılıyor yani bagaj ağırlığından sayılmıyor. Bebek arabasını ister Check - in sırasında isterseniz uçağa binerken teslim edebiliyorsunuz.

Biz Ergonomik Kanguru ile taşıyıp arabayı önceden bagaja verdik. Mama sandalyemiz de portatif olduğu için bavulun içerisinde sorunsuzca götürdük.

7) Her ihtimale karşı içerisinde bebeğin yedek giysisi , emzirme önlüğü , battaniyesi , bezi , alt açma bezi , ıslak mendili , emzik , biberon , oyuncak vb. gibi ihtiyaç duyacağınız eşyalardan bir sırt çantası hazırlayın ve yanınıza alın.

8) Bebekler sünger gibi annelerinin duygu durumlarını çekip ayna gibi yansıtıyorlar. ( Benzetmeye gel !  ) Siz rahat olursanız bebeğiniz de rahat olacaktır. İniş ve kalkış hariç gerekirse bebeğinizle dolaşabilir , arka tarafta hosteslerin olduğu bölüme geçebilirsiniz.


Biz 1 ay içerisinde toplam 3 kez uçakla seyahat ettik. Can , ilk kez 7 aylıkken uçakla tanışmış oldu. Gece uçuşumuz dışında kolay geçti. O yüzden gece uçak yolculuğunu bebekli aileler için önermiyorum.

İyi uçuşlar !

Hiç yorum yok

Son Yorumlar