Annelik Halleri Volume 1

Annelik gerçekten harika bir duygu , hiçbir şeyle kıyaslanamaz , hiçbir duygu ile hiçbir sözle tam olarak anlatılamaz, annelik aşkın en doğal en saf hallerinden birisi kesinlikle. Yalnız bir de ayın çoğunlukla yazılıp çizilmeyen bahsedilmeyen karanlık yüzü de var. Anne olunca annelik depresyonuna girmedim , çok kolay uyum sağladım. Değişen yaşama kolaylıkla adapte oldum. Oğlum da zor bir bebek değil bana göre . O zaman neden bu şekilde bir yazı yazmaya ihtiyaç duydum. Biraz gülelim , biraz ironi yapalım , anneler olarak biraz eğlenelim diye :) Bir şikayetim haşa yok , sakın ola yanlış anlaşılmasın . Hemen hemen her annenin yaşadığını tahmin ettiğim bir takım gülünç olayları kaleme almak istiyorum sadece . Hazırsak başlıyorum : Annelik Bölüm 1

Annelik bazen insana gecenin iki buçuğunda kalkıp ev işi yapmayı gerektirebilir.


İnsanın hayatı kesinlikle çocuktan önce ve çocuktan sonra olarak ikiye ayrılmalı. Çocuk bir dönüm noktası. Ç.Ö. ( Çocuktan Önce ) , Ç.S. ( Çocuktan Sonra )

Ç.Ö.  gece kalkıp iş yapacağımı söyleseler , hadi canım sen de der , gülüp geçerdim. Uyumak varken ne işi gecenin bir yarısı , sen de ! Uyumak mı ? Uyumak demişken Ç.S. gerçekten de uykuyu unutuyorsunuz. Hamileyken duyardım , uykuyu unut , şu , bu... Hamileyken felaket fetvaları veren bir takım kişiler belirebiliyor çevrede, şöyle bir psikolojileri var sanırım " Ben çektim o da çeksin , bana yaptılar ben de yapayım , nihahahaha " çoğuna kulak tıkamak ruh sağlığımızın devamı için elzem bir davranış . Ama uyku kısmı cidden doğru , haklarını yemeyeyim şimdi . Arada doğru şeyler de söylüyor bu kişiler ; ama siz hangisi doğru hangisi abartı Ç.S. yaşayarak anlıyorsunuz. Ç.S. öyle kesintisiz uyuyayım , akşam yatayım sabah 10 lara 11 kere kadar uyuyayım şeklinde bir düşünce hayatınızdan silinip gidiyor. Hayaller listesine ekleniyor. Ç.S eskiden yaptığınız birçok şey zaten otomatikman hayaller listesinde yerini alıyor. Hayaller listesi oldukça kabarık yani.Hayaller hayatlar geyiği alıyor başını gidiyor Ç.S.

Geçen gün Can ' ı uyuturken ben de uyuyakalmışım , zaten tüm gün gözümü zor açar bir haldeydim. Can ' ı uyuturken ( uyuturken yazıyorum çünkü kendi kendine uyumuyor.Uyku eğitimi mi ? O da ne ?!@$%! Şaka şaka , bir rutinimiz var . En azından uyuması gerektiğini anlıyor. Uyku arkadaşı kullanarak da uykuya şartlanmasını sağlamaya çalışıyorum ama Pavlov ' un köpeğinde işe yaradığı gibi olmuyor bu meret.Klasik koşullanma sürecine devam ediyoruz ; ama ben koşullanıyorum sanki . Denemeye devam ettikçe , sonunda o tavşanı görünce benim uykum gelmezse iyidir.)
-Yarım kalan cümleye devam ediyorum , taaa yukarılarda bir yerlerde kaldı - Can ' ı uyuturken şurada biraz kestirir sonra kalkar ev işlerini hallederim diye geçiriyordum aklımdan.

Uyanınca saat 10 falandır sanırım diye düşünürken , biraz daha uyumuş olsam sabahı bulacak kadar da geçmiş olduğunu fark edince bir anlık şaşkınlık yaşıyorum . "O kadar uyumuş muyum? "

Neyse herkes uyurken ben kalkıyorum.Bulaşık makinesini boşalt , kirlileri diz ( bu ev işlerinin sonsuz döngüsü ..! ) , tezgahı sil , etrafa dağılan oyuncakları topla , kitaplığın aşağıya inen raflarını düzenle , çamaşırları as , kuruyanları topla , rutin işler dışında yapılması gerekli ek işler varsa onları hallet ...

Tüm işleri bitirdikten sonra sıra anne saatine geliyor nihayet . Anneler olarak en sevdiğimiz zaman , oh be ! Gecenin bir yarısı da olsa anne saati günün en güzel zamanı . Anne saati kalp anneler , nokta

Benim için anne saati en çok kitap okumak demek , izlediğim 1 tane de dizim var . Vampire Diaries . Yeni bölümü gelmişse arada onu izliyorum.

Sonra sabaha karşı 1,5 saatlik uyku ile yeni bir güne başlıyoruz .

Bir annenin gece vardiyası bu şekilde oluyor. Genelde bizim evde bu vardiya Can gece uykusuna yattıktan hemen sonra başlayıp bitiyor ; ama bazen zaman böyle şaşıyor. Gece uykusu yazıyorum , kesintisiz değil elbet. Gece boyunca yaklaşık 4 ya da 5 kez uyanıyor , emiyor , yeniden uyuyor.Çoğunlukla da ayakta sallanmadan uyumuyor. Evet , ben alıştırdım. Ç.Ö. ahkam kesip duruyordum. Şöyle yapmayacağım, böyle yapmayacağım diye ; ama Ç.S. işler hiç de öyle yürümüyor. Bazı konularda bir bakıyorsunuz tükürdüğünüzü yalamışsınız. İtiraf edin , her annenin vardır muhakkak böyle birkaç başlığı. Can ' ın sabaha karşı bazen uykusunun açıldığı ve 1 saate yakın sallamanın sonunda uykuya daldığı da oluyor.

Benim rutinim bu şekilde , sizlerde durum nasıl ?

Not : Bu annelik halleri başlı başına ayrı bir blog açmayı gerektirecek kadar çok . Ara ara yazayım da , anneler olarak güçlerimizi birleştirelim.

2 yorum

  1. Bizim ev akşam 8den sonra Şarköy Emekliler Gazinosuna dönüyor, ışıklar sönüyor, fısıltılar artıyor, televizyon zaten çoğu zaman kapalı... Ütü yapsam buhar sesine uyanır, evi toplasam gürültü olur, kitap okusam evet şahane, ama dur önce film izleyeyim yok pedikür yapayım hayır kendime güzel bir çay demleyip saç maskesi yapayım derken kız içerden mırıldanır...Parmak ucunda gider emzirir tekrar yatırırım, o zaman derim ki "Bugece yatayım dinleneyim, yarın akşam bunları yaparım"... Sabah olunca akşamın hayalini kurmaya başlarım ama akşamları genelde yorgunluktan hayal kurarken uyuklarım daha :) Enerjine ve organize oluşuna maşallah :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Artık zaman tutuyorum , kendimi iyice geliştirdim.Hedefler koyuyorum.Şu kadar dakikada şunları şunları yapacağım diye. Kendi kendimi motive etmeye çalışıyorum bu şekilde.

      Sil

Son Yorumlar