Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı

Anne Kitapları ile ilgili ilk detaylı paylaşıma bu harika kitap ile başlamak istiyorum. Okuduğum kitapları fikir olsun diye yorumlarımla paylaşacağım bu başlıkta. 📚 
Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle ya hamilesiniz ya da hamilelik planlıyorsunuz demektir. Hamileyseniz tebrik ederim. ☺ Müthiş keyifli bir yolculuğa çıkmışsınız. 😊 O çift çizgiyi görmek ne kadar heyecanlı ve mutluluk verici bir deneyimdi, değil mi ? Bu kadar harika bir deneyim yaşıyor olduğunuz için çok şanslısınız. 💓Hamilelik planlıyorsanız da bu kadar bilinçli bir anne adayı olduğunuz için sizi kutluyorum.İkisi de değilse çevrenizdeki anne adaylarına önerebilirsiniz. 💕Şimdi kitabımıza geçebiliriz.

Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı , hamilelik döneminde okunması gereken en önemli kitaplardan birisi bence. Bebeğin ana rahmine düştüğü ilk zamanlardan itibaren bilinçli bir varlık olduğunu , anne karnında geçirdiği süre boyunca deneyimlediği yaşantıların bilinçaltına kazınıp gelecekteki tüm yaşamını etkileyeceğini yaşanmış hikâyelerle ve kanıtlarla anlatan harika bir kitap.

Her anne adayının kitaplığında bulunması gereken kitaplardan ilki . Bebek bakım kitaplarından önce , ilk sıralarda okunması gerekiyor. Önce bu kitap , sonra diğer kitaplar yani :) Hatta hamilelik planlanmaya başlandığı zamanlarda okunsa çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Anne karnındaki yaşamımızın bizi bu kadar etkileyebileceğini kim bilebilirdi ki ! Üstelik hipnozla da hatırlanabiliyormuş?! Şayet ben hatırlamak istemem :) Ama sanırım gerekli durumlarda psikolojik sorunlar için kullanılan bir tedavi yöntemi bu aynı zamanda. Neyse konuyu fazla dağıtmadan hemen kitaba geri dönelim. 

Bu kitabı bize Gebe eğitiminde tavsiye etmişlerdi. Kuraldışı Yayınları ' nın çıkardığı bir kitap. Kuraldışı çok sevdiğim bir yayınevi. Kitapların her biri kişisel gelişim üzerine 👍 ve çok faydalı bilgiler içeriyor. 

" Doğmamış çocuk hisleri olan, hatırlayabilen,bilinçli bir varlıktır..." deniyor kitapta.

Yazılanlara göre hamilelik döneminde bebeğinize okuduğunuz hikayeler , masallar ; söylediğiniz şarkılar , ninniler kısaca onunla paylaştığınız her şey bebeğinizin hafızasında yer ediyor. Bebek bunları daha anne karnındayken duyarak , hissederek öğrenmeye başlıyor. Doğduğunda da daha önceden deneyimlediği bu yaşantılarla tekrar karşılaştığında bilinçli tepkiler veriyor. Ben bu yazılanı Can ' a hamileyken söylediğim " Benim annem , güzel annem , beni al kollarına , kucağında okşa beni , ninniler söyle bana " ninnisi söylerken hissediyorum. Hamileyken , uyanıksa bu ninniyi her söylediğimde hareketini keser , ninni bitene kadar da hareketsiz kalırdı. Bebekken de hemen dikkat kesilir , sessizleşir ve dinlemeye başlardı. Şimdi 16 aylık oldu , yine aynı tepkileri veriyor. Ben yapmadım ama hamileyken de bebeğinize masal , hikaye kitabı okuyabilirsiniz. Yabancı dilde yayınlar izleyebilirsiniz . Kısaca bebeğinizin duyarak , hissederek öğrenmesini istediğiniz ne varsa hamilelik döneminde sizin yardımınızla deneyimlemeye başlayarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Güzel , rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz ve en önemlisi onunla her gün konuşmanız . Ona anlatın. Neler yaptığınızı , onu nasıl bir dünyanın beklediğini, nasıl bir anne babası olacağını...Kısaca anlatmak istediğiniz her şeyi anlatın.Her şeyin güzel olacağını , onu çok sevdiğinizi , seveceğinizi söyleyin . Söylemek istediğiniz her ne varsa bebeğinize anlatın.İmgelemeler inanılmaz işe yarıyor. Bu konu üzerine yazılmış bir kitabı da paylaşacağım ilerleyen günlerde. 

Kitapta anne karnındayken bile bir bebeğin ,  annesinin onu isteyip istemediğini anlayabildiğinin anlatıldığı bir bölüm vardı.Beni çok etkilemişti yazanlar. Yani düşüncelerimiz çok fazla etkiliyor bebeği ... Bebek annenin hislerini sünger gibi emiyor , hissediyor.Bu yüzden mümkün olduğu kadar pozitif kalmaya gayret etmek lazım 😊 

Her şeyin yolunda olduğu , keyifli hamilelikler dilerim tüm anne adaylarına . ☺👶🍼❤

Hiç yorum yok

Son Yorumlar