Pinyata Nasıl Yapılır ? / Kendin Yap / DIYOğlumun 1 yaş doğum günü için ne tür hazırlıklar yapmalıyım diye araştırırken internette çeşitli pinyata modelleri gördüm ve çok hoşuma gitti. Hazır modeller pek istediğim gibi değildi. O yüzden kendim yapmaya karar verdim.

Yapım aşamalarını da yapmak isteyenler olursa fikir versin diye paylaşmak istedim.

İhtiyacımız olanlar şunlar :

  • Büyük boy karton kutu
  • Çeşitli renklerde krapon kağıtları
  • Makas
  • Koli Bandı
  • Cetvel , Kalem
  • Silikon TabancasıÖncelikle kartonu yanlardan kesip düz bir şekle getirdikten sonra, Pinyata olarak hangi modeli kullanmak istiyorsak onu kartona çiziyoruz. Ben cetvel yardımıyla büyük bir 1 harfi çizdim. Daha sonra kenarlarından keserek 1 harfini ortaya çıkardım. Bunu aynı zamanda şablon olarak da kullanacağız. Şablonu hazırladıktan sonra kartona koyup kenarlarından keserek 1 tane daha aynı şekilden hazırlıyoruz.

Buraya kadar işler kolay sanırım , değil mi ? 😊 Sonrası da kolay aslında , sadece krapon kağıtlarını hazırlamak biraz uğraştırıyor .🙋 Ben iki adet 1 şablonu arasındaki mesafeyi 15 cm olacak şekilde hazırladım.Şablonları birbirine tutturmak için yanlarına cetvel ile ölçerek kestiğim 15 ' er cm lik ara parçaları koli bandı ile yapıştırdım ve şekli 3 boyutlu bir model haline getirdim. Aslında bu aşamada işleri biraz daha hızlandırmak için 2 parçayı gazete kağıtları ile de birbirine sabitleyebiliriz. Daha kolay olur ve daha pratik olur. Bir daha yapmaya karar verirsem böyle yapmayı düşünüyorum.


Modeli hazırladıktan sonra , krapon kağıtlarını ( ben çift kat yaparak kestim) şerit şerit kesip bir kenara ayırıyoruz. Krapon kağıtlarını gökkuşağını anımsatsın diye bu dizilişte kullandım.Yapıştırmadan önce hazırladığım şeritleri hangi aralıklarla yapıştıracağımı kestirebilmek için modelin üzerine yerleştirdim.

 En son olarak da silikon tabancası yardımıyla modele sabitliyoruz.


Bittiğinde emeğinize değen bir görüntü ortaya çıkıyor. Ben oğlum küçük olduğu içini doldurmadım. Arzu ederseniz içine minik çikolata , şeker vb. gibi şeyler koyabilirsiniz.


Bunlar da diğer hazırlıklar :) 
Hiç yorum yok

Son Yorumlar